WVEA-PAC endorses pro-education candidates for November Elections

Published: September 19, 2012 8:12 AM
By WVEA Communications
WVEA-PAC endorses pro-education candidates for November Elections
WVEA Communications

The West Virginia Education Association-Political Action Committee (WVEA-PAC) has released the name of their endorsed candidates for the November 6 general election.
 
“WVEA-PAC believes, based on past performances and responses to interview questions, these candidates are advocates for education and for children,” stated WVEA-PAC Chair Dale Lee.
“These candidates share our commitment to improving education in West Virginia.”
 
WVEA-PAC is the independent, political arm of the WVEA, the state’s largest teacher organization.
 
WVEA-PAC’s endorsed candidates include:
 
Federal Offices
US Senate -  Joe Manchin, III
US Congress 2nd District -  Howard Swint
US Congress 3rd District -  Nick J. Rahall, II
 
Statewide Offices
Governor -  Earl Ray Tomblin
Auditor -  Glen B. Gainer, III
Secretary of State  - Natalie Tennant
Attorney General  - Darrell V. McGraw, Jr.
State Treasurer - John Perdue
Supreme Ct. of Appeals -  Letitia “Tish” Chafin
Supreme Ct. of Appeals -  Robin Jean Davis
 
WV State Senate
District 1 - Jack Yost
District 2 - Jeffrey V. Kessler
District 4 - Michael "Mike" Bright
District 6 - Mark Wills
District 8 - Joshua R. Martin
District 9 - Daniel Hall
District 10 - William R. Laird IV
District 13 - Roman W. Prezioso, Jr.
District 16 - Herb Snyder
 
WV House of Delegates
District 1 - Randy Swartzmiller
District 2 - Phillip Diserio
District 3 - Ryan Ferns
District 3 - Shawn Lucas Fluharty
District 4 - Mike Ferro
District 4 - David Sidiropolis
District 5 - Dave Pethtel
District 6 - Charlie Delauder
District 8 - Bill Anderson
District 9 - Jim Marion
District 10 - Dan Poling
District 10 - John Ellem
District 12 - Jo Boggess Phillips
District 13 - Brady R. Paxton
District 14 - Jimmie Wood, Jr.
District 16 - Kevin J. Craig
District 16 - Jim Morgan
District 16 - Carol Miller
District 17 - Doug Reynolds
District 17 - Dale Stephens
District 19 - Don Perdue
District 19 - Rick Thompson
District 20 - Justin J. Marcum
District 22 - Jeff Eldridge
District 22 - Josh Stowers
District 24 - Teddy "Ted" Tomblin
District 25 - Linda Goode Phillips
District 27 - Ryan J. Flanigan
District 27 - Bill Morefield
District 27 - John H. Shott
District 28 - Al Martine
District 28 - Jeffry A. Pritt
District 29 - Ricky Moye
District 30 - Linda Sumner
District 31-  Clyde D. McKnight, Jr.
District 32 - Dave Perry
District 32 - John Pino
District 32 - Margaret Anne Staggers
District 34 - Brent Boggs
District 35 - Bonnie Brown
District 35 - Barbara “Bobbie” Hatfield
District 35 - Doug Skaff, Jr.
District 36 - Nancy Guthrie
District 36 - Danny Wells
District 37 - Meshea L. Poore
District 41 - Adam R. Young
District 42 - George "Boogie" Ambler
District 43- Denise L. Campbell
District 45 - Bill Hamilton
District 46-  Peggy Donaldson Smith
District 47 - Mary M. Poling
District 48 - Ron Fragale
District 48 - Richard J. Iaquinta
District 48 - Tim Miley
District 49 - Mike Manypenny
District 50 - Mike Caputo
District 50 - Tim Manchin
District 51 - Anthony P. “Tony” Barill
District 51 - Barbara Fleischauer
District 51 - Charlene Marshall
District 51 - Amanda Pasdon
District 52 - Larry A. Williams
District 53 - Stan Shaver
District 55 - Isaac Sponaugle
District 56 - Jim Maybury
District 57 - Ruth Rowan
District 61 - Walter E. Duke
District 63 - Donn Marshall
District 65 - Tiffany Lawrence
District 66 - John Reese Maxey
District 67 - Stephen Skinner